مقالات

شناختن قطعات خودرو (بخش دوم)

شناختن قطعات خودرو (بخش دوم)

نحوه عملکرد توربو شارژرها

وقتی مردم راجع به ماشین‌های سرعتی و ماشین‌های ورزشی با عملکرد بالا صحبت می‌کنند همیشه صحبت از توربوشارژرها به میان می‌آید. آن‌ها برای قدرتمند کردن موتور از تکنولوژی خیلی جالبی استفاده می‌کنند. اما مفهوم آن خیلی ساده است. بررسی کنید که توربوها چطور سرعت را افزایش می‌دهند.

نحوه عملکرد سیستم‌های تزریق سوخت

آخرین اتومبیل مجهز به کاربراتور از خط تولید سال 1990 به بازار آمد. از آن به بعد، تزریق کننده‌های سوخت، وسایل اصلی ریختن گازوئیل به سیلندر موتور بودند تا با سوختن آن بتوانید رانندگی کنید.

نحوه عملکرد گیربکس‌های دستی

اگر با ماشین stick-shift رانندگی کنید در این صورت ممکن است سؤال‌هایی در ذهنتان به وجود آیند. اگر درحالی‌که در اتوبان با سرعت زیاد در حال حرکت هستم، به‌طور اتفاقی دنده را معکوس کنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا همه جعبه‌دنده منفجر خواهد شد؟ با جعبه‌دنده‌های دستی بیشتر آشنا شوید.

 نحوه عملکرد جعبه‌دنده‌های خودکار

با جعبه‌دنده خودکار دیگر نیازی به تغییر دنده نداریم. یک سیستم مکانیکی واقعاً شگفت‌انگیز، همه کارهایی که جعبه‌دنده دستی انجام می‌دهد را اجرا می‌کند. اما این کار را با مجموعه‌ای از دنده‌ها انجام می‌دهد. با عملکرد تنظیمات کلی آن بیشتر آشنا شوید.

نحوه عملکرد کلاچ‌ها

احتمالاً میدانید که هر ماشینی با جعبه‌دنده دستی دارای کلاچ است. آن موتور و جعبه‌دنده را به هم متصل و قطع می‌کند. اما آیا می‌دانستید جعبه‌دنده خودکار هم دارای کلاچ می‌باشد؟ درباره عملکرد کلاچ در خودروی خود بیشتر بیاموزید و در مورد محل‌هایی جالب و عجیبی که کلاچ وجود دارد تحقیق کنید.

نحوه عملکرد CVTs

در یک جعبه‌دنده معمولی، دنده‌ها از نوع واقعی و چرخ‌ها به هم قفل‌شده و دندانه‌دار هستند. از طرفی دیگر جعبه‌دنده‌های متغیر به‌هم‌پیوسته دارای دنده‌های به هم قفل‌شده نیستند. رایج‌ترین نوع مولدها در سیستم قرقره‌ای. در مورد CVT با عملکرد راحت و فوق کارآمد آن بیشتر تحقیق کنید.

نحوه عملکرد دیفرانسیل‌ها

چرخ‌های محرک بدون دیفرانسیل (چرخ‌های جلو در خودروهای دیفرانسیل جلو یا چرخ‌های عقب در خودروهای دیفرانسیل عقب) در هم قفل می‌شوند و مجبورند با همان سرعت بچرخند. تحقیق کنید این قطعه ضروری چگونه امکان چرخش در سرعت‌های مختلف را برای چرخ‌ها فراهم می‌کند.

سیستم ترمز

نحوه عملکرد ترمزها

ترمزهای ماشین تقریباً مهم‌ترین سیستم وسیله نقلیه هستند. اگر نباشند با مشکلی اساسی مواجه هستید. سیستم‌های ترمز، به لطف اهرم، هیدرولیک و اصطکاک، قدرت توقف باورنکردنی‌ای را ارائه می‌دهند. تحقیق کنید بعدازاینکه پدال ترمز را فشار می‌دهید چه اتفاقی می‌افتد.

نحوه عملکرد ترمزهای دیسکی

ترمزهای دیسکی معمول‌ترین ترمزهای چرخ‌های جلویی هستند. و اغلب در هر چهارچرخ وجود دارند. این بخشی از سیستم ترمز است که کار اصلی متوقف کردن خودرو را انجام می‌دهد. در مورد ترمزهای دیسکی – حتی زمان تعویض لنت‌ها بیشتر بیاموزید.

نحوه عملکرد ترمزهای ضد قفل

متوقف کردن اتومبیل باعجله روی جاده‌ای لغزنده در بهترین و بدترین حالت می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، خیلی خیلی ترسناک است. سیستم‌های ترمز ضد قفل از سرخوردن جلوگیری می‌کنند. بررسی کنید که این برو نپاشی چیست و دریابید که آن‌ها واقعاً چقدر مؤثر هستند.

نحوه عملکرد ترمزهای برقی

ترمزهای برقی دستگاه‌های نسبتاً مبتکرانه‌ای هستند. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که با چرخش کم پاهایتان خودرو را متوقف کنید. مفهوم اصلی سیستم ترمز برقی، ضرب نیرو است. کل ضرب نیروها. به داخل قوطی مشکی که قدرت را تأمین می‌کند، بروید.

نحوه عملکرد سیلندرهای اصلی و دریچه‌های ترکیبی

همه ما میدانیم که فشار دادن پدال ترمز برای متوقف کردن خودرو سرعت آن را کم می‌کند. هر زمان که در حال رانندگی هستیم به آن نیاز داریم. اما این اتفاق چگونه می‌افتد؟ سیلندر اصلی فشاری را ایجاد می‌کند که ترمزها را درگیر می‌کند. با نحوه عملکرد سیلندرهای اصلی با دریچه‌های ترکیبی برای اطمینان از امنیت ترمز آشنا شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *