مقالات

فیبرهای طبیعی می‌توانند آیندۀ تولید خودرو باشند؟

فیبرهای طبیعی می‌توانند آیندۀ تولید خودرو باشند؟

تأثیری که خودرو می‌تواند بر محیط‌زیست داشته باشد، تا % 25 مربوط به فرآیند تولید است.

با افزایش نگرانی‌های کره زمین، صنعت خودروسازی برای ایفای نقش خود با استفاده از فناوری‌های سبزتر آماده می‌شود. این موارد شامل پوشش فیبر کربن است.

در این مقاله، قصد داریم عمیق‌تر به این مسئله بپردازیم. به خواندن این مطلب ادامه دهید تا درباره نحوه استفاده از فیبرهای طبیعی و اینکه چطور ممکن است آینده صنعت خودرو باشند بیشتر بدانید.

طبیعی در برابر ترکیبی

قبل از اینکه به جزئیات دقیق‌تر بپردازیم، ابتدا نیاز داریم بدانیم فیبرهای طبیعی چه هستند و فرقشان با فیبرهای ترکیبی چیست؟

به بیان ساده، فیبرهای طبیعی هرگونه مواد به‌دست‌آمده از گیاهان یا حیوانات هستند. بعضی از نمونه‌های آن عبارت‌اند از: پشم، ابریشم و جوت که عمدتاً از آن‌ها در صنعت نساجی استفاده می‌شود.

از طرفی دیگر، فیبرهای ترکیبی ساخت دست انسان هستند و از طریق فرآیندهای مکانیکی و شیمیایی به دست می‌آیند. پلی‌استر، نایلون و اسپندکس همگی نمونه‌هایی از فیبرهای طبیعی هستند که امروزه در صنعت نساجی از آن‌ها استفاده می‌شود.

همان‌طوری که در بخش بعدی خواهید دید، فیبرهای طبیعی هنگام ساخت مواد ترکیبی فواید زیادی دارند.

مزایای فیبرهای طبیعی در ترکیبات

مواد ترکیبی محصولاتی هستند که برای تولید محصولی جدید، از ترکیبی از مواد گوناگون استفاده می‌کنند. در بیشتر موارد، از این‌ها برای استفاده از قدرت یک ماده برای غلبه بر ضعف‌های ماده دیگر استفاده می‌شود.

نوعی از کامپوزیت که در حال محبوب‌تر شدن است ترکیب فیبرهای طبیعی و ترکیبی است. وقتی این‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند، دارای چند مزیت مهم هستند که به آن‌ها می‌پردازیم.

هزینه کم تولید

چون فیبرهای طبیعی نسبت به فیبرهای ترکیبی اغلب آسان‌تر تولید می‌شوند، به دست آوردن آن‌ها کم‌هزینه‌تر است. این امر تولیدکنندگان قطعه و خودرو را قادر به پس‌انداز پول در طول فرآیند تولید می‌سازد.

این پس‌اندازها می‌توانند به مصرف‌کنندگانی منتقل شوند که می‌توانند یک خودرو خاص را برای عموم مردم جذاب‌تر کنند. در عوض فروش افزایش می‌یابد. بنابراین هزینه کمتر به همه افراد مشمول کمک می‌کند.

تأثیر زیست‌محیطی کمتر

در بیشتر موارد ساخت فیبرهای طبیعی نیازمند رشد حیوانات یا گیاهان است. هر وی این‌ها اجزای اصلی تولید هستند و می‌توانند به محیط‌زیست کمک کنند.

در مقایسه با تولید مواد ترکیبی که اساساً برای محیط‌زیست مضر هستند، یکی از مزیت‌های فیبرهای طبیعی محسوب می‌شود. برای در نظر گرفتن این موضوع، باید بیشتر از تأثیرات محیط‌زیست آگاه باشیم.

همچنین تأثیر زیست‌محیطی دیگری هم وجود دارد. اگرچه امروز بعضی از خودروها 85 درصد قابل بازیافت هستند، اما در مورد همه آن‌ها صدق نمی‌کند.

از فیبرهای طبیعی در تولید خودرو برای افزایش تعداد خودروهایی استفاده می‌شود که قابل بازیافت می‌باشند و تأثیر کمتری بر محیط‌زیست دارند.

کارکردهای جایگزین پلیمر طبیعی

صنعت خودرو مدت‌هاست که از پلیمرهای ترکیبی استفاده می‌کند. اغلب به‌عنوان چسب‌های بسته‌بندی استفاده می‌شوند، متأسفانه اکثریت این‌ها به محل‌های دفن زباله ختم می‌شوند.

چیزی که افراد از آن آگاه نیستند این است که فلکس و همب هردو فیبرهای طبیعی هستند که می‌توانند جایگزین فیبرهای ترکیبی‌ای شوند که در پلاستیک‌های تقویتی به کار می‌روند.

کم‌وزن بودن

خودروهایی که از فولاد و مواد دیگر ساخته می‌شوند به علت استحکام است. هرچند این مواد وزن زیادی را به خودرو اضافه می‌کنند. هرچقدر خودرو سنگین‌تر باشد به سوخت بیشتری احتیاج دارد.

فیبرهای طبیعی معمولاً سبک اما قوی هستند. فکر کنید که یک درخت خیلی بلند می‌تواند حتی با تنه‌ای باریک رشد کند. این به علت خواص فیبرهای طبیعی است.

پلاستیک‌های ترکیب‌شده با فیبر برای ساخت مواد کامپوزیت به کار می‌روند. و باعث می‌شوند قطعات خودرو سبک‌تر از قطعاتی باشند که فقط از پلاستیک ساخته می‌شوند.

قطعه‌های خودرو شامل گیاهانی از بامبو، همب، جوت، کناف و برنج هستند. علاوه به راین، به علت این ویژگی از وزن خودرو بدون اینکه از استحکام آن کاسته شود، کم می‌شود.

بهبود کار آیی سوخت

اتومبیل‌های سبک‌تر ساخته‌شده از فیبرهای طبیعی، به سوخت کمتری نیاز دارند. این امر مزیت بیشتری را برای مصرف‌کنندگانی که به دنبال پس‌انداز پول هستند فراهم می‌کند.

آیا می‌دانستید برای هر 100 پوند وزن اضافه خودرو، بهره‌وری سوخت تا 2 درصد کاهش می‌یابد؟ اگر بتوانید با فیبرهای طبیعی چند صد پوند از وزن خودرو کم کنید تفاوت بزرگی ایجاد می‌شود.

اتکای خارجی کمتر

صنعت خودرو مدت‌های زیادی است که متکی به مواد و قطعاتی است که از کشورهای خارجی می‌آیند. این مسئله تغییر مداوم جو سیاسی جهان را مشکل می‌کند.

با تکیه بیشتر بر فیبرهای طبیعی می‌توانیم از مواد طبیعی و محلی‌تری بیشتری استفاده کنیم. این به بهبود اقتصاد امریکا کمک می‌کند اما تکیه ما به کشورهای دیگر برای تولید قطعات را کاهش می‌دهد.

کاربردهای داخلی و خارجی

در حال حاضر از کاربردهای داخلی فیبرهای طبیعی در خودروها مطلع شده‌اید. مخصوصاً استفاده از صندلی‌های چرم.

اما تعدادی از قطعه‌های خارجی خودرو می‌توانند از مزیت‌های فیبر طبیعی در قسمت‌هایی از ترکیبات خود بهره‌مند شوند. از قبیل چهارچوب و اجزای سازه‌ای دیگر.

پوشش فیبر کربن در خودرو

بیایید نگاهی به یکی از بهترین‌های صنعت خودرو نگاهی بیندازیم.

فیبر کربن ماده‌ای است که در صورت ترکیب با مواد دیگر، به ماده‌ای انعطاف‌پذیر تبدیل می‌شود. بیشتر با قطعات خودروی فولادی و آلومینیومی به کار می‌رود. قالب‌گیری پوشش فیبر با این قطعه‌ها نیرو و استحکام آن را افزایش می‌دهد.

ادامه این مطلب بزودی بارگزاری خواهد شد…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *