مقالات

پشت سر خودروهای فعال – چه هستند و چگونه کار می کنند؟

پشت سر خودروهای فعال - چه هستند و چگونه کار می کنند؟

پشت سر خودروهای فعال به طور موثری از ناحیه گردن در برابر آسیب محافظت می کند، بنابراین به طور فزاینده ای در اتومبیل های مدرن استفاده می شود. بسته به اصل طراحی و مکانیسم عملکرد، آنها در نحوه فعال سازی متفاوت هستند. این تفاوت ها چیست و چه چیزهایی در مورد پشت سری های فعال ارزش دانستن دارد؟

سر اکتیو – چیست؟
پشت سرهای فعال با مکانیسم های محافظ داخلی با آسیب به ستون فقرات گردنی مقابله می کند. این سیستم ها با نام های WHIPS (سیستم حفاظت از شلاق) یا AWS (سیستم ضد شلاق) شناخته می شوند. برای مدت طولانی فقط در صندلی های خودروهای رده بالا استفاده می شد، اما به دلیل کارایی بالای آنها بیشتر و بیشتر در وسایل نقلیه با قیمت متوسط نیز یافت می شوند. این راه حل ها توسط سازمان های ایمنی جاده و تست تصادف مانند EuroNCAP، NHTSA و IIHS توصیه می شود.

یک سر سر فعال چگونه کار می کند؟
پشت سرهای فعال در هنگام برخورد از عقب فعال می شوند. عملکرد آن‌ها خودکار است و شامل «دنبال کردن» سر سرنشین در سریع‌ترین زمان ممکن برای کاهش فشار روی ناحیه گردن حتی قبل از وقوع آسیب احتمالی است که اثربخشی محافظت را افزایش می‌دهد. مهندسان SAAB با طراحی سیستم محبوب SAHR در سال 1997 از جمله پیشگامان این حوزه محسوب می شوند. امروزه این راهکارها با نام های مختلفی ظاهر می شوند و بسته به سازنده، در نحوه فعال سازی متفاوت هستند. پلاستیک های مدرنی که عملکرد ایمنی را بیشتر بهبود می بخشند، مانند پلی پروپیلن فوم شده EPP، برای پشت سر استفاده می شود.

چگونه یک پشتی سر فعال تنظیم کنیم؟
اگر چه هدف از پشت سر صندلی‌های جلو فعال، تطبیق حرکت سر سرنشینان و راننده در تصادف است، اما آنها نیز نیاز به تنظیم دارند. در بیشتر موارد، می‌توانید ارتفاع آن‌ها را تنظیم کنید، و همچنین شیب آن‌ها را اصلاح کنید – به صورت دستی یا با فشار دادن یک دکمه. شایان ذکر است که تکیه گاه سر که خیلی پایین است ممکن است در برابر خم شدن ناگهانی و شدید سر به عقب که می تواند منجر به آسیب جدی شود، محافظت نکند. تنظیم صندلی راننده و موقعیت صحیح پشت فرمان بدون توجه به اینکه خودرو به پشت سر فعال یا غیرفعال مجهز شده باشد، پیش نیاز ایمنی است.

انواع پشت سر خودرو اکتیو
تکیه گاه های سر که در هنگام برخورد فعال می شوند به دو دسته واکنشی و فعال تقسیم می شوند. تفاوت اصلی آنها در نوع سیستم فعال سازی است. اولی بر اساس مکانیکی عمل می کند، بر اساس سیستمی از اهرم ها و فنرهای واقع در پشتی. از سوی دیگر، در سیستم های فعال، محرک هایی که توسط یک سیستم الکترونیکی کنترل می شوند، نقش اصلی را ایفا می کنند. دومی سریعتر و دقیق تر در نظر گرفته می شود.

پشت سرهای واکنشی برای ماشین شما
اعتقاد بر این است که اولین سیستم تکیه گاه واکنشی اختراع شده AHR است که توسط مهندسان ولوو طراحی شد و در اوایل سال 1987 مورد استفاده قرار گرفت. عنصر اصلی آن اهرمی است که در محل اتصال پشتی سر و صندلی قرار دارد. در لحظه برخورد، تکیه گاه به سمت جلو متمایل می شود و سر مسافر را پشتیبانی می کند. در مقابل، SAAB پیشگام SAHR از یک صفحه مخصوص تعبیه شده در پشتی صندلی استفاده می کند. این مکانیزم تحت فشاری که بدن مسافر وارد می کند، تکیه گاه سر را به سمت بالا و جلو حرکت می دهد و نه تنها از حرکت سر به سمت عقب، بلکه از برخورد بیش از حد پشت سری نیز جلوگیری می کند. تحقیقات IIHS نشان داده است که این محلول صدمات ستون فقرات گردنی را تا 43 درصد کاهش می دهد. از دیگر سیستم‌های جالب می‌توان به سری‌های خود باد شونده SIHR از Autoliv اشاره کرد. در این حالت از ظروف هوای نصب شده در پشتی برای محافظت از ناحیه گردن استفاده می شود. تحت فشار، آن را به کیسه هایی که در تکیه گاه های سر قرار دارند، فشار می دهند. به این ترتیب تکیه گاه سر باد شده 5 سانتی متر به پشت سر مسافر نزدیک می شود و در نتیجه سر را پشتیبانی می کند.

پشت سر ماشین فعال
سیستم‌های فعال و کنترل‌شده الکترونیکی شامل راه‌حل‌هایی هستند که حسگرها در سپر یا صندلی خودرو قرار می‌گیرند. چنین سیستم هایی از جمله در خودروهای تویوتا استفاده می شود. هنگامی که حسگرها افزایش فشار لگن را بر روی صندلی راننده تشخیص دهند، تکیه گاه سر فعال می شود. بسته به طراحی پشتی سر، فقط نیمه جلوی پشتی که با فوم نرم پوشیده شده است را می توان به جلو کشید. چنین تکیه گاه سر را می توان به موقعیت اولیه خود بازگرداند. یک راه حل دقیق تر، PAHR است، سیستمی از تکیه گاه های سر فعال در خودروهای BMW، در میان سایر موارد. عملکرد آن بر اساس سنسورهای برخورد و بارهای آتش‌نشانی کنترل‌شده توسط کامپیوتر است. هنگامی که آنها منفجر می شوند، فیوزها آزاد می شوند و قسمت بیرونی پشتی سر به جلو حرکت می کند.

هدسر ماشین فعال و غیرفعال – چه تفاوت هایی با هم دارند؟
بر خلاف تکیه گاه های سر فعال که در شرایط برخورد واکنش نشان می دهند و با حرکت بدن سرنشین تنظیم می شوند، تکیه گاه های سر غیرفعال فقط وظیفه تکیه گاه ثابت سر را دارند و به عنوان مانعی برای جلوگیری از کج شدن آن به عقب عمل می کنند. آن‌ها می‌توانند پسوند صندلی باشند یا جزئی جداگانه باشند، درست مانند یک تکیه گاه فعال. با این حال، بر خلاف دومی، آنها به طور کلی به طور صلب به قاب پشتی متصل می شوند و مکانیزم تنظیم جلو و عقب یا زاویه دار ندارند. آنها را فقط می توان با بالا و پایین بردن قد مسافر تنظیم کرد. از بیرون، گاهی اوقات تشخیص تکیه گاه سر غیرفعال و فعال دشوار است، زیرا ممکن است یکسان به نظر برسند. ویژگی که از نظر بصری پشت سری های فعال از غیرفعال را در برخی از مدل های خودرو متمایز می کند، طراحی متمایز دو تکه آنها است.

مزایای استفاده از فوم EPP برای پر کردن پشت سر
در عصر نوآوری در طراحی خودرو، فوم های سنتی به طور فزاینده ای با پلاستیک های مدرن مانند پلی پروپیلن فوم شده EPP جایگزین می شوند. این ماده به دلیل خواص مکانیکی عالی و وزن کم، امروزه به طور گسترده در تولید پشت سری خودروها استفاده می شود. ساختار بسیار سبک و سلولی آن که با 95 درصد هوا پر شده است، ضربه ها را بدون از هم پاشیدن کاملا جذب می کند. ماده ارتجاعی و قوی به طور لحظه ای تغییر شکل می دهد تا زمانی که فشار متوقف شود به شکل قبلی خود بازگردد. این ویژگی باعث شده است که در بین تولید کنندگان صندلی ماشین و سایر قطعات ایمنی غیرفعال مقبولیت گسترده ای پیدا کند. روش قالب‌گیری فشرده‌سازی ساده و مقرون‌به‌صرفه امکان تولید اجزای هر شکلی را با گرومت‌ها و اکستروژن‌ها برای سیم‌کشی، سنسورها یا مکانیسم‌های تنظیم صندلی فراهم می‌کند. پلاستیک EPP را می توان به راحتی با سایر مواد مورد استفاده در ساخت صندلی ماشین، به شکل تقویت کننده های فلزی یا فوم های رویه نرم که راحتی را تضمین می کند، ترکیب کرد. این فناوری انعطاف‌پذیری زیادی در طراحی ایجاد می‌کند و امکان توسعه راه‌حل‌های طراحی جدید را فراهم می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر با تیم ما تماس بگیرید. شماره تماس: 47951 021

منبع: Active car headrests – what are they and how do they work?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *