مقالات

هر چند وقت یکبار باتری خودروهای برقی را تعویض کنیم و چگونه این کار را انجام دهیم؟

هر چند وقت یکبار باتری خودروهای برقی را تعویض کنیم و چگونه این کار را انجام دهیم؟

باتری های خودروهای مورد استفاده در خودروهای برقی ظرفیت مشخصی دارند که با چرخه های شارژ متوالی به تدریج کاهش می یابد. در نتیجه برد خودرو نیز کاهش می یابد. اگر باتری برای چندین سال استفاده می شود، ممکن است نیاز به تعویض باتری باشد – باید بدانید که چگونه به این کار نزدیک شوید.

باتری های یک ماشین برقی چه زمانی باید تعویض شوند؟
یکی از مهمترین پارامترهای توصیف باتری خودرو (باتری) ظرفیت یا توانایی سلول برای ذخیره بار الکتریکی است. این در آمپر ساعت یا کیلووات ساعت بیان می شود، که توانایی تامین برق در یک آمپر یا توان معین را برای یک دوره زمانی مشخص توصیف می کند. هنگامی که برای عملکرد صحیح سیستم های الکتریکی خودرو کافی نیست، باتری باید با یک باتری جدید تعویض شود.

باتری الکتریکی برای خودرو – چه احتراق داخلی و چه با موتور الکتریکی – نوعی سلول گالوانیکی است که قابلیت شارژ مجدد و استفاده مکرر را دارد. این به دلیل واکنش‌های شیمیایی برگشت‌پذیری است که در الکترولیت (ماده‌ای که قادر به هدایت الکتریسیته است) و در تماس آن با الکترودها رخ می‌دهد. مشخصات عملکرد هر باتری را می توان به دو بخش اساسی تقسیم کرد. اولین مورد شارژ است که در طی آن باتری یک گیرنده انرژی الکتریکی است – به نوبه خود این انرژی به انرژی شیمیایی تبدیل می شود. بخش دوم استخراج انرژی از باتری است که در هنگام رانندگی خودرو اتفاق می افتد. سپس باتری از طریق فرآیند معکوس، که تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی است، به منبع الکتریسیته تبدیل می شود.

باتری خودرو چند بار باید تعویض شود؟
باتری لیتیوم یونی خودرو رایج ترین راه حل ارائه شده توسط سازندگان خودروهای الکتریکی است. باتری های این نوع اجازه می دهد تا مسافت نسبتا زیادی را در مقایسه با سایر فناوری های موجود رانندگی کنید. این در درجه اول به دلیل چگالی انرژی بالا است که امکان ذخیره بار قابل توجهی در هر کیلوگرم از یک سلول را فراهم می کند. با این حال، تعیین طول عمر دقیق باتری‌های الکتریکی دشوار است – در این رابطه بیشتر به نحوه و شدت استفاده از وسیله نقلیه مورد نظر و همچنین تعداد چرخه‌های شارژ بستگی دارد. با این حال، اغلب این یک دوره 5-6 ساله است. شایان ذکر است که در اکثر موارد، در صورتی که ظرفیت باتری در مدت زمان معینی به زیر 60-70٪ از مقدار اصلی برسد، تعویض باتری مشمول گارانتی است.

گام به گام تعویض باتری خودرو
در حالی که تعویض باتری در اکثر خودروهای احتراق داخلی کمی قدیمی‌تر کاری است که می‌توانید خودتان انجام دهید، مدل‌های جدیدتر و خودروهای الکتریکی معمولاً این گزینه را نمی‌دهند. این تا حد زیادی به دلیل سطح بسیار بالاتر پیچیدگی سیستم های مختلف و در برخی موارد نیاز به تجهیزات تخصصی است. به همین دلیل، در بسیاری از مواقع بهترین راه برای تعویض باتری، سپردن این کار به یک متخصص خواهد بود.

کل فرآیند با قرار دادن ماشین در یک مکان امن – یعنی روی یک سطح صاف و دور از هرگونه منبع آتش شروع می شود. در مرحله بعد، ترمز دستی باید اعمال شود، احتراق باید خاموش شود و کلیدها از احتراق خارج شوند. شایان ذکر است که برای مدل های مختلف خودرو، قطع کردن دستگاه های جداگانه از منبع تغذیه می تواند منجر به مشکلات الکترونیکی شود. جدا کردن خود باتری با باز کردن گیره از ترمینال منفی و سپس ترمینال مثبت شروع می شود. پس از آن، تمام محافظ های باتری باید برداشته شود و باتری باید از خودرو خارج شود. وقتی نوبت به نصب باتری جدید می‌رسد، ترتیب معکوس می‌شود – ابتدا ترمینال مثبت و سپس ترمینال منفی نصب می‌شود. همچنین مهم است که گیره ها را به اندازه کافی محکم کنید تا باتری ثابت بماند.

آیا می توان زمان بین تعویض باتری را افزایش داد؟
در سال‌های اخیر، بیشتر و بیشتر در مورد باتری‌های حالت جامد صحبت می‌شود که می‌تواند باتری‌های لیتیوم یون رایج را در آینده نزدیک حذف کند. باتری های حالت جامد با حضور یک الکترولیت جامد به جای مایع مشخص می شوند.

استفاده از این نوع باتری به طور موثر مشکل ظرفیت کم را حل می کند، که به برد کوتاه خودرو تبدیل می شود – همچنین راهی برای کاهش تخریب سلول با چرخه های شارژ متعدد است.

برای اینکه یک باتری حالت جامد عملکرد مطلوبی را ارائه دهد، لازم است از این فناوری با راه حل های دیگری پشتیبانی شود که لزوماً مستقیماً به خود سلول ها مربوط نمی شود. ما در درجه اول در مورد قطعات مناسب خودرو صحبت می کنیم. در بخش خودرو، اجزای باتری فوم EPP و اجزای حفاظت از ضربه نقش مهمی ایفا می کنند. در حال حاضر، آنها معمولاً در باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌شوند، اما می‌توان آن‌ها را برای کار با باتری‌های حالت جامد بدون دردسر زیاد نیز تطبیق داد.

برای اطلاعات بیشتر با تیم ما تماس بگیرید. شماره تماس: 47951 021

منبع: How often to replace the battery in an electric car and how to do it?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *